Jak dobrać rakietę tenisową ? Poradnik dla początkujących

Jak dobrać rakietę tenisową

Wybór odpowiedniej rakiety tenisowej to pierwszy krok każdego początkującego gracza, który ma decydujące znaczenie dla jego dalszego rozwoju i komfortu gry. Niezależnie od tego, czy zaczynasz swoją przygodę z tenisem dla zabawy, czy z myślą o przyszłych zawodach, właściwie dobrana rakieta pomoże ci maksymalizować twoje umiejętności na korcie. W tym poradniku dowiesz się, jakie parametry rakiety są kluczowe przy wyborze sprzętu dla nowicjuszy, a także jak różnią się one w zależności od twojego stylu gry, siły fizycznej oraz celów treningowych. Uzbrojeni w tę wiedzę, będziecie mogli świadomie wybrać sprzęt, który najlepiej odpowiada waszym indywidualnym potrzebom, co jest pierwszym krokiem do stania się pewnym siebie i skutecznym tenisistą.

Wybierając swoją pierwszą rakietę do tenisa, istotne jest, aby zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów rakiety, które mają bezpośredni wpływ na komfort gry oraz możliwość rozwoju techniki. Przyjrzyjmy się bliżej tym, które mogą mieć największe znaczenie, zwłaszcza dla początkujących graczy.

Rozmiar główki rakiety to jeden z najważniejszych parametrów, który wpływa na siłę i kontrolę nad piłką. Większa główka rakiety zapewni większą powierzchnię uderzenia, co jest wybawieniem dla początkujących, którzy mogą nie trafiać piłki idealnie centralnie. Dla dzieci idealne będą rakiety z mniejszą główką, co pozwoli im na lepszą kontrolę nad grą.

Waga rakiety oraz jej balans są równie istotne. Lżejsze rakiety wykonane z nowoczesnych materiałów umożliwiają szybsze reakcje i łatwiejsze manewrowanie, co jest kluczowe dla młodszych graczy lub tych o mniejszej sile fizycznej. Jednak zbyt lekka rakieta może nie zapewnić wystarczającej mocy uderzeń, więc warto znaleźć odpowiedni balans.

Długość rakiety również wpływa na zasięg uderzenia oraz możliwość dotarcia do trudniej dostępnych piłek. Standardowe rakiety mają zazwyczaj długość około 27 cali, ale dostępne są też modele dłuższe, które mogą oferować więcej mocy i zasięgu, ale wymagają też większej siły i precyzji w grze.

Nie można zapominać o rozmiarze rączki, który powinien być dopasowany do dłoni gracza. Zbyt duża lub zbyt mała rączka rakiety może prowadzić do szybszego zmęczenia lub nawet kontuzji. Aby wybrać odpowiedni obwód rączki, najlepiej sprawdzić to osobiście, obejmując rączkę dłonią, aby palec środkowy i kciuk ledwie się dotykały.

Sztywność ramy wpływa na to, jak dużo mocy i kontroli przekazywana jest na piłkę. Sztywniejsze ramy rakiety są zazwyczaj bardziej mocne, ale mogą być mniej wyrozumiałe przy niecentralnych trafieniach, co może być wyzwaniem dla początkujących.

Wybierając swoją pierwszą rakietę do tenisa, warto zasięgnąć porady profesjonalistów oraz przetestować kilka modeli, aby znaleźć ten najbardziej komfortowy i odpowiadający indywidualnym potrzebom. Pamiętaj, że odpowiednio dobrana rakieta to klucz do sukcesu i przyjemności płynącej z gry w tenisa.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rakiety tenisowej ? Podsumowanie

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rakiety tenisowej
Sklep tenisowy – domtenisa.pl

Wybór odpowiedniej rakiety tenisowej może znacząco wpłynąć na jakość gry oraz komfort na korcie. Poniżej przedstawiam kluczowe elementy, które pomogą Ci wybrać sprzęt najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb:

 1. Rozmiar główki rakiety – Decyduje o sile i precyzji uderzenia. Duża główka (Oversize) zwiększa “sweet spot” i jest zalecana dla początkujących. Średnie rozmiary (Midplus) są odpowiednie dla graczy z doświadczeniem.
 2. Waga rakiety – Lżejsze rakiety ułatwiają szybkie uderzenia i są łatwiejsze w manewrowaniu. Cięższe modele zapewniają większą stabilność, ale wymagają większej siły fizycznej.
 3. Materiał wykonania – Rakiety mogą być wykonane z aluminium, grafitu lub kompozytu grafitowego. Grafit zapewnia najlepsze właściwości tłumienia drgań i jest rekomendowany dla zaawansowanych graczy.
 4. Układ strun – Możesz wybrać rakietę z układem otwartym (np. 16/18) dla większej siły i rotacji piłki, lub zamkniętym (np. 18/20) dla lepszej kontroli nad uderzeniem.
 5. Balans rakiety – Warto zwrócić uwagę, czy ciężar jest skoncentrowany przy główce, czy rączce. Rakieta z balansem na główkę oferuje więcej mocy, a z balansem na rączkę lepszą kontrolę.
 6. Długość rakiety – Standardowe rakiety mają długość około 27 cali, ale dłuższe modele mogą oferować dodatkową moc i zasięg, co jest przydatne dla doświadczonych graczy.
 7. Sztywność ramy – Rakiety o wyższej sztywności zapewniają większą moc, ale mogą być mniej wygodne. Mniejsza sztywność zapewnia lepszą kontrolę i jest lepsza dla początkujących.
 8. Rozmiar rączki rakiety – Dobór odpowiedniego rozmiaru rączki jest kluczowy dla komfortu i uniknięcia kontuzji. Sprawdź, czy rączka pasuje do Twojej dłoni przed zakupem.

Kiedy zdecydujesz się na kupno rakiety, pamiętaj, aby przetestować kilka modeli i wybrać ten, który najlepiej pasuje do Twojego stylu gry oraz poziomu umiejętności. Odpowiednio dobrana rakieta pozwoli Ci cieszyć się każdym meczem i przyniesie lepsze wyniki na korcie.

Czym kierować się przy zakupie rakiety dla początkującego gracza ?

Kluczowym aspektem, o którym każdy początkujący gracz powinien pamiętać, decydując się na zakup swojej pierwszej rakiety, jest odpowiedni dobór materiału, z którego została wykonana rakieta. Rakiety wykonane z aluminium są często polecane jako pierwszy wybór ze względu na ich lekkość i przystępność cenową, co czyni je idealnymi dla nowych graczy. Jednakże, dla tych, którzy oczekują od sprzętu nieco więcej, warto wybrać rakietę grafitową. Rakietki grafitowe oferują większą sztywność oraz stabilność, co może przyczynić się do lepszego przekazywania energii podczas uderzeń.

Dobór odpowiedniej rakiety z serii dostosowanej do indywidualnych potrzeb może znacząco wpłynąć na początki przygody z tenisem. Ważnym parametrem jest także rozmiar rączki rakiety tenisowej, który musi być dobrany tak, aby zapewniać komfort i unikać ryzyka kontuzji. Zaleca się, aby przed zakupem przetestować kilka modeli, aby możesz wybrać taką rakietę, która najlepiej leży w dłoni.

Zainwestuj w rakietę zawierającą technologie wspomagające grę, takie jak systemy redukujące drgania, co może znacząco zwiększyć komfort gry i ochronę przed urazami. Warto zwrócić uwagę na rakiety z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, które nie tylko poprawiają wyniki na korcie, ale również umożliwiają szybszy rozwój umiejętności.

Czym kierować się przy zakupie rakiety dla średnio zaawansowanego gracza ?

Wybierając odpowiednią rakietę dla średniozaawansowanego gracza, należy zwrócić szczególną uwagę na sztywność ramy rakiety tenisowej. Sztywniejsze rakiety zwiększają precyzję uderzeń oraz redukują ilość energii traconej podczas kontaktu z piłką, co przekłada się na lepszą kontrolę nad grą. Ważnym aspektem jest także wybór rakiety, która wspiera rozwój zaawansowanych technik gry, a zaawansowana technologicznie rakieta do tenisa zazwyczaj oferuje takie możliwości.

Przyjrzyjmy się także balansowi rakiety, który jest kluczowy w kontekście manewrowania nią na korcie. Rakiety dla graczy średniozaawansowanych powinny mieć balans, który umożliwia zarówno dobre przyspieszenie, jak i kontrolę podczas wymiany ciosów z przeciwnikiem. 

Czym kierować się przy zakupie rakiety dla zaawansowanego gracza ?

Wybierając sprzęt dla zaawansowanego gracza tenisowego, kluczowe jest zwrócenie uwagi na specyfikacje, które mogą zdecydowanie wpłynąć na jakość i styl gry. Rakiety zawodnicze często charakteryzują się większą wagą oraz mniejszą główką, co sprzyja precyzji i kontroli nad piłką przy silnych uderzeniach. Sztywniejsze rakiety zazwyczaj oferują lepszą odpowiedź przy szybkich wymianach, co jest istotne na wysokim poziomie rozgrywek.

Ważnym aspektem jest również technologia zastosowana w rakiecie. Nowoczesne materiały, takie jak kompozyt grafitowy, umożliwiają nie tylko redukcję drgań, ale również poprawiają transfer energii od gracza do piłki. 

Jak wybrać rakietę tenisową dla dziecka ?

Wybór odpowiedniej rakiety tenisowej dla dziecka to kluczowy element w kształtowaniu jego umiejętności i zainteresowań sportowych. Przy wyborze rakiety warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które pomogą dopasować sprzęt do potrzeb młodego gracza:

 • Długość rakiety: Zalecana długość rakiety powinna być dostosowana do wzrostu dziecka. Dzięki temu zapewnimy mu komfort trzymania i manewrowania sprzętem, co jest niezbędne w nauce prawidłowej techniki.
 • Waga rakiety: Lżejsze rakiety są zalecane dla dzieci, aby ułatwić im kontrolę nad rakietą i zapewnić większy komfort podczas gry. Zbyt ciężka rakieta może prowadzić do szybkiego zmęczenia oraz zwiększa ryzyko kontuzji.
 • Rozmiar główki rakiety: Większa główka rakiety ułatwia trafienie w piłkę, co jest istotne dla początkujących. Pozwala to na rozwijanie umiejętności i budowanie pewności siebie na korcie.
 • Materiał wykonania: Dla najmłodszych graczy często rekomendowane są rakiety z kompozytu grafitowego, które są trwałe i oferują dobre właściwości zarówno pod względem siły uderzenia, jak i kontroli.

Zobacz również – Ile waży rakieta tenisowa ? Jaka waga rakiety będzie optymalna ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *