Jak dobrać rozmiar rączki rakiety tenisowej ?

Jak dobrać rozmiar rączki rakiety tenisowej

Dobór odpowiedniego rozmiaru rączki rakiety tenisowej jest kluczowy dla każdego tenisisty, niezależnie od poziomu zaawansowania. Właściwy rozmiar rączki zapewnia komfort gry, kontrolę nad uderzeniami oraz minimalizuje ryzyko kontuzji. W tym artykule przedstawimy krok po kroku, jak prawidłowo dobrać rozmiar rączki, aby cieszyć się grą na najwyższym poziomie i osiągać najlepsze wyniki na korcie.

Dobór rączki rakiety tenisowej?

Dobór odpowiedniej rączki rakiety tenisowej jest kluczowy dla komfortu i efektywności gry każdego tenisisty. Rozmiar obwodu rączki wpływa na to, jak dobrze rakieta leży w dłoni, co ma bezpośredni wpływ na jakość uderzeń i redukcję drgań. Ważne jest, aby dobrać rakietę tenisową tak, by była odpowiednia dla indywidualnych potrzeb, biorąc pod uwagę takie parametry jak sztywność ramy, balans i powierzchnia główki rakiety.

Przy wyborze, warto pamiętać o prostym teście: umieść palec wskazujący drugiej ręki między kciukiem a serdecznym palcem trzymającej rakietę. Jeśli palec wskazujący pasuje idealnie, rozmiar jest odpowiedni. Popularne oznaczenia rozmiarów, takie jak L2, odnoszą się do obwodu rączki mierzonego w calach. Warto skorzystać z tabeli rozmiarów dostępnych u producentów rakiet, aby dokładnie wybrać rakietę dostosowaną do własnych potrzeb i stylu gry. Pamiętajmy, że dobrze dobrana rakieta to klucz do sukcesu na korcie tenisa ziemnego.

Oznaczenie producentówL0L1L2L3L4L5
Obwód – centrymetry1010,410,81111,411,8
Obwód – Cale44 1/84 ¼4 3/84 ½4 5/8

Czemu dobre ułożenie ręki na rączce rakiety jest tak ważne ?

Zapewnienie odpowiedniego ułożenia ręki na rączce rakiety to jeden z kluczowych elementów, który warto wziąć pod uwagę, aby cieszyć się pełnym potencjałem podczas gry na korcie.

domtenisa.pl – Wszystko do tenisa !
 • Komfort gry: Dobrze dobrana rączka rakiety zapewnia wygodne ułożenie dłoni, co minimalizuje ryzyko kontuzji podczas gry w tenisa.
 • Właściwy rozmiar: Producenci rakiet używają dwóch systemów oznaczania rozmiarów rączki, co pomaga znaleźć właściwy rozmiar dla każdego gracza.
 • Większa kontrola: Odpowiednie ułożenie ręki na rączce pozwala na lepszą kontrolę nad rotacją i siłą uderzenia, co przekłada się na większą moc i precyzję.
 • Balans rakiety: Dobre dopasowanie rączki wpływa na balans rakiety, co jest istotne dla zachowania odpowiedniej techniki i skuteczności w grze.
 • Eliminacja drgań: Poprawne ułożenie dłoni na rączce zmniejsza drgania, co może chronić przed urazami stawów i zapewnić większy komfort.
 • Technika uderzeń: Prawidłowe trzymanie rakiety umożliwia lepsze wykonywanie różnych technik, takich jak serve and volley.
 • Kontrola nad długością rakiety: Używając odpowiedniej rączki, można lepiej kontrolować długość rakiety tenisowej, co jest ważne dla graczy preferujących dłuższą rakietę.
 • Indywidualne preferencje: Wybór rączki zależy od indywidualnych preferencji gracza, co oznacza, że należy dokładnie zmierzyć obwód dłoni, aby znaleźć idealne dopasowanie.
 • Ergonomia: Dobre ułożenie dłoni na rączce poprawia ogólną ergonomię, co jest kluczowe dla długoterminowej przygody z tenisem, zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów.
 • Technika gry: Dobrze dobrana rączka pozwala na efektywne wykorzystanie wagi rakiet, sztywności i innych parametrów, co wpływa na technikę i styl gry.

Jak zrobić to poprawnie – krok po kroku

 1. Chwyć rakietę: Używając ręki grającej, chwyć rakietę tenisową uchwytem forhendowym. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, skorzystaj z ilustracji dostępnych w internecie lub w sklepie tenisowym.
 2. Zacisk dłoni: Zaciśnij dłoń na rączce rakiety, upewniając się, że chwyt jest pewny, ale nie zbyt mocny. Pomiędzy kciukiem a czubkami palców powinna powstać niewielka szczelina.
 3. Palec wskazujący: Włóż palec wskazujący drugiej dłoni w szczelinę pomiędzy końcówką palców a kłębem dłoni. Palec powinien mieścić się tam wygodnie, bez luzu i bez ściskania.
 4. Ocena rozmiaru: Jeśli palec wskazujący pasuje idealnie, rozmiar rączki jest właściwy. Jeśli jest zbyt dużo luzu, rączka jest za duża. Jeśli palec się nie mieści, rączka jest za mała.
 5. Sprawdzenie oznaczeń: Zwróć uwagę na oznaczenia rozmiaru na rączce, takie jak rozmiar L2 czy rozmiar L3. Te oznaczenia pomagają w dokładnym doborze rączki.
 6. Dostosowanie: Jeśli rozmiar rączki jest niewłaściwy, warto przetestować inne rakiety tenisowe. Producenci rakiet oferują szeroki wybór, od rakiet zawodniczych po modele dla dzieci i juniorów.
 7. Profesjonalne porady: W razie wątpliwości, skonsultuj się z ekspertem w sklepie tenisowym. Profesjonalista pomoże dobrać idealną rączkę, biorąc pod uwagę ramę rakiety, układ strun oraz inne parametry wpływające na komfort i skuteczność gry.

Pamiętaj, że dobrze dobrana rączka rakiety wpływa na jakość kontaktu z piłką i komfort podczas gry. Znalezienie odpowiedniego rozmiaru jest kluczowe dla każdej osoby grającej w tenisa.

Co gdy rozmiar rakiety jest źle dobrany ?

Gdy rozmiar rączki rakiety jest źle dobrany, może to znacząco wpłynąć na komfort i efektywność gry w tenisa. Zbyt duży rozmiar powoduje trudności w pewnym uchwyceniu rakiety, co może prowadzić do nadmiernego napięcia mięśni i zwiększonego ryzyka kontuzji. Z kolei zbyt mała rączka może skutkować problemami z kontrolą uderzeń oraz nadmiernym naciskiem na stawy dłoni i nadgarstka. W obu przypadkach gracz może doświadczać dyskomfortu i obniżenia jakości gry, co z kolei wpływa na kontrolę nad piłką tenisową i precyzję uderzeń. Dlatego tak ważne jest, aby dobrać odpowiedni rozmiar rączki i regularnie sprawdzać jej stan, zwłaszcza gdy zauważymy pogorszenie komfortu lub pojawienie się bólu podczas gry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *